Chcete si koupit pozemek na stavbu rodinného domu? A víte co byste si měli před koupí takového pozemku zjistit?

Představte si situaci, že jste našli pozemek přesně podle vašich představ a chcete si zde postavit svůj vysněný rodinný dům. Může to mít ale jeden háček. Na pozemku Vám nemusí být povolena stavba takového domu. Jak předejít tomuto zádrhelu?

Najděte si list vlastnictví

V případě, že znáte číslo parcely, na ktéré chcete stavět, není nic jednoduššího než si najít list vlastnictví. Najdete jej například na stránce Nahlížení do katastru nemovitostí.

V případě, kdy na listu vlastnictví bude uvedena informace stavební pozemek, můžete jít žádat o stavební povolení. Pokud je ale pozemek označen jako zahrada, orná půda nebo ostatní plocha, je to poněkud složitější.

Je nutné zjistit, jestli je pozemek součástí zemědělského půdního fondu a zda z něj lze vyjmout. Na pozemku, který je v tomto fondu zařazen nelze stavět. Tuto informaci můžete zjistit na příslušném odboru stavebního úřau a územního plánování. Pamatujte ale na to, že vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu může být zpoplatněno.

Prostudujte si územní plán

Na základě územního plánu Vám může být stavba zamítnuta. Abyste tomu předešli je lepší si ho předem pečlivě prostudovat. Najdete v něm informce o okolí Vašeho pozemku a i o tom, co by kolem něj v budoucnu mělo vyrůst. Součástí územního plánu jsou také vyznačená ochranná pásma. Co přesně jsou ochranná pásma si rozebereme v jiném článku. Je ale důležité vědět, že v takovém pásmu není možné stavět.

Územní plán lze najít na internetu nebo se s ním lze seznámit na stavebním úřadu.

Inženýrské sítě

Další důležitou informací je to, zda se na pozemku nachází inženýrské sítě. Pokud tomu tak není, je nutné zjistit, zda k pozemku lze sítě dovézt nebo zda je možnost využít vlastní zdroje, např. studna, solární panely.

S vlastními zdroji je ale spojeno mnoho vyřizování a může se stát, že zavedení bude finančně velmi náročné.

Na základě čeho může být stavba zamítnuta

Pojďme si na závěr shrnout, kdy Vám může být stavba zamítnuta:

  • pozemek nelze vyjmout ze zemědělského půdního fondu
  • stavba není povolena na základě územního plánu
  • stavba není povolena na základ změny územního plánu
  • nedostupnost inženýrských sítí a nemožnost je sem zavést
Kategorie: Tipy

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Open chat
1
Dobrý den, mohu Vám s něčím pomoci?