Každý si říká, to zvládnu sám, ale je to opravdu tak?

Pokud budete nemovitost prodávat sami, musíte vědět samozřejmě za kolik danou nemovitost můžete prodat, ale to je jen zlomek povinností, které jsou s prodejem nemovitosti spojeny. Musíte si sami vypracovat nabídku, nafotit fotky, absolvovat veškeré prohlídky, a také sepsat kupní smlouvu.

Fotky jsou základ

Fotky jsou základ. Musejí být reprezentativní. Fotkami chcete upoutat pozornost kupujícího a ne ho odradit. Proto by jste se měli vyhnout focení neuklizených částí místností a vyvarovat se fotkám, které poukazují na nedokonalosti jako je například plíseň nebo opadaná omítka. Takové fotky nevytvoří dobrý dojem a o kupujícího můžete přijít. Svou pozornost také věnujte tomu, jak fotíte místnost jako celek. Není vhodné fotit pouze roh místnosti nebo dveře. Je potřeba ukázat co nejvíce z dané místnosti. Jo a abych nezapomněla, úprava fotek zabere také hodně času. Je potřeba vyladit barvy, zamaskovat nedokonalosti a celou fotku vycentrovat. Opravdu tím chcete ztrácet tolik času, když to můžete nechat na někom jiném?

Makléři vědí na co konkrétně se má zaměřit a jak zamaskovat nedokonalosti. Mají mnoho školení a někteří mají dokonce své vlastní fotografy, kteří nemovitost nafotí profesionálně.

Inzerce není zadarmo

S prodejem se pojí také inzerce nabídky. Na internetu je hromada inzertních serverů ze kterých lze vybírat. Většina z nich ale za inzerci Vaší nemovitosti požaduje poplatek, což se Vám ve finále nemusí vyplatit.

Realitní kanceláře mají s těmito servery vetšinou uzavřenou výhodnější dohodu o inzerci. Znamená to tedy, že realitky neplatí za inzerci tolik jako jednotlivci. Další výhodou realitních kanceláří je, že makléři zpracují nabídku tak, aby byla reprezentativní, a také se postará o její cílené inzerování na prvních místech, a to na několik dní.

Cena nemovitosti

Každý má představu kolik chce za nemovitost dostat peněz. Ale opravdu je to ta správná cena? Není nízká nebo až přehnaně vysoká? Jak zjistit optimální cenu a neprodělat?

Cena nemovitosti se musí přizpůsobit stavu dané nemovitosti a tomu, kde se nachází. Nemůžete nasadit stejnou cenu za stejnou položku v Praze nebo třeba v Jeseníku. K ceně nemovitosti také připočtěte služby, které jsou nutné při prodeji nemovitosti.

Další věc kterou je třeba hlídat je LV. Je tam všechno správně zapsané, není tam černá stavba? Potencionální kupec by pak mohl mít problém s hypotékou.

Důležitá je pak samotná kupní smlouva. Je lepší ji nechat vypracovat odborníka, aby jste byli chráněni a aby se Vám po pul roce nestalo, že Vás kontaktují majitelé a budou požadovat náhradu škody.

Je to celkem hodně starostí, nemyslíte? a to ještě zdaleka nekončíme.

Prohlídky

Jste si jistí že budete mít dostatek času chodit se zájemci na prohlídky? Víte, jak takové prohlídky probíhají a jak si pojistit, aby klient nakonec svolil ke koupi nemovitosti? Pokud ne, nechte to raději na někom zkušenějším.

Realitní makléři jsou na toto školení a ví, na co si dát pozor. Potenciální kupce si pozve v jeden den, kdy budou prohlídky a nebude Vás tím obtěžovat každý den. Se specialistou na hypotéky klienta provede vyřízením hypotéky a je u toho, když znalec dělá nacenění nemovitosti pro banku. Přes právníka řeší smlouvu a úschovu peněz, kupní smlouvy vloží na katastr a zaplatí poplatek za vklad.

Myslím, že svěřit nemovitost do rukou makléře je dnes to nejlepší, co můžete udělat. Není nic těžkého si najít na internetu makléře s dobrými referencemi a nebo se zeptejte známých na doporučení.

Samozřejmě pokud Vás napadají nějaké otázky, není problém mi napsat a já Vám ráda poradím.

Kategorie: Tipy

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Open chat
1
Dobrý den,
potřebujete s něčím pomoc?